Polsko-rosyjska szkoła politologów

„Państwo. Polityka. Społeczeństwo” – pod takim tytułem w dniach 6-10 września odbyła się w Tule pierwsza część Polsko - Rosyjskiej Szkoły Politologów, będącej wspólnym projektem Katedry Systemów Politycznych WSMIP Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Humanistycznego Tulskiego Państwowego Uniwersytetu i Wydziału Filozoficznego Państwowego Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie. W ramach konferencji zorganizowano następujące panele: „Doświadczenia postkomunistycznej transformacji Polski i Rosji”, „Państwo i społeczeństwo obywatelskie: problemy współpracy” i „Procesy wyborcze w Polsce i Rosji’, w ramach których studenci i pracownicy naukowi mieli możliwość wysłuchania wykładów prof. Stępień – Kuczyńskiej, prof. Bataniny z Uniwersytetu w Tule, prof. Kowalienko i prof. Wasilienko z Uniwersytetu w Moskwie oraz referatów uczestników Szkoły Politologicznej. Jednym z efektów czterodniowych obrad jest także wydanie publikacji pokonferencyjnej przez Tulski Państwowy Uniwersytet.

Dzięki uprzejmości gospodarzy, delegacja polska w składzie prof. Alicja Stępień - Kuczyńska, dr Katarzyna Dospiał – Borysiak, dr Michał Słowikowski, mgr Urszula Krzemińska, mgr Marek Sempach oraz studenci nauk politycznych - Artur Kacprzak i Joanna Dziuba, miała także możliwość zwiedzić niezwykłe miejsca Tuły – Jasną Polanę, Muzeum Samowarów, Muzeum Broni i Kreml.
Druga część Polsko – Rosyjskiej Szkoły Politologicznej odbyła się na Wydziale Filozoficznym Państwowego Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie. W jej ramach przeprowadzono debatę w ramach okrągłego stołu pt. „Państwo, obywatelstwo, społeczeństwo w XXI wieku”, zaś zaprezentowane wystąpienia uczestników zostaną opublikowane w czasopiśmie Vestnik, wydawanym przez Wydział Filozoficzny.

Polsko – Rosyjska Szkoła Politologiczna jest jednym z efektów owocnej współpracy wyżej wymienionych uniwersytetów.

Koło Naukowe Politologów często gości na różnych ogólnopolskich konferencjach naukowych, organizowanych przez inne ośrodki akademickie a także samo stara się takowe organizować. Na stronie znajdują się odnośniki tylko do tych najbardziej uznanych przez nas eventów.